Back to all Features
Simone Semifinalist Announced

The semifinalists for the 39th Annual Thomas A. Simone Awards have been announced. The semifinalists are the group of 10 that were voted on by the Simone Media Committee and will be voted on by coaches on both sides of the state line from the Greater Kansas City Football Coaches Association.

The final four in each category will be announced during Sunday Sound Off on KSHB 41 Sunday, Nov. 28. The winners for the following awards will be announced during the KSHB 41 6 p.m. newscasts on the following dates:

Monday, Nov. 29 – Otis Taylor Award

Tuesday, Nov. 30 – Bobby Bell Award

Wednesday, Dec. 1 – Buck Buchanan Award

Wednesday, Dec. 2 – Frank Fontana Award

The Simone Award will be awarded Tuesday, Dec. 7 at the winner’s high school.

Thomas A. Simone Award

Player, Year, Pos, Team
Tre Baker, Sr., QB, Lee's Summit North

Jet Dineen, Sr., QB/S, Lawrence Free State

Greyson Holbert, Sr., QB, Blue Valley

Hayden Jay, Jr., QB, Mill Valley

Henry Martin, Sr., QB, Blue Valley North

Jacob Parrish, Sr., WR/CB, Olathe North

Mikey Pauley, Sr., QB, Blue Valley Northwest

Blake Reeder, Sr., QB, Shawnee Mission Northwest

Sam Van Dyne, Jr., QB, Liberty North

Wentric Williams III, Sr., RB, Liberty

Frank Fontana Award

Player, Year, Pos, Team
Keyshaun Elliott, Sr., QB, Richmond

Andrew Hedgecorth, Jr., QB, Smithville

Blake Heitman, Sr., RB, Odessa

Jackson House, Jr., QB, St. James Academy

Jack Mosh, Sr., QB, St. Pius X

John Price, Soph., RB, Lincoln Prep

Jace Reynolds, Sr., RB, Harrisonville

Easton Roe, Jr., QB, Pleasant Hill

Zach Sisemore, Sr., RB, Basehor-Linwood

Joseph Vick, Jr., QB, Center

Buck Buchanan Award

Player, Year, Pos, Team
Dylan Birge, Jr., OL, Olathe West

Michael Capria, Sr., OL, Liberty

Zach Darche, Jr., LB, Blue Valley West

Melvin Laster, Soph., LB, Liberty North

Jalen Marshall, Sr., DL, St. Thomas Aquinas

Armand Membou, Sr., OT, Lee's Summit North

Domonique Orange, Sr., DL, North Kansas City

Gabe Peterson, Sr., OL/DL, Blue Valley Northwest

Trevor Scott, Sr., LB, Platte County

James Williams, Sr., OL/DL, Park Hill South

Bobby Bell Award

Player, Year, Pos, Team
Camden Beebe, Jr., OL/DL, Piper

Daniel Brown, Sr., LB, Bishop Ward

Levi Cooley, Jr., OL, Basehor-Linwood

Aidan Coons, Sr., DE, St. Pius X

Caden Crawford, Sr., LB, Lansing

Antonio Jones, Sr., LB, Lincoln Prep

Wyatt Leyda, Sr., OL, Pleasant Hill

Caden Rhamy , Sr., LB, Paola

Cody Simoncic, Sr., LB, Smithville

Wade Spencer, Jr., DL, St. James Academy

Otis Taylor Award

Player, Year, Pos, Team
Zach Atkins, Sr., WR, Blue Valley Southwest

Devin Blayney, Sr., WR, Lee's Summit North

Tyler Claiborne, Sr., WR, St. James Academy

Cannon Clark, Sr., WR, University Academy

Andre Davis, Jr., WR, Blue Valley

Josh Manning, Jr., WR, Lee's Summit

Mudia Reuben, Sr., WR, Park Hill South

Mason Rumsey, Sr., WR, Lafayette County

Ethan Schultze, Sr., WR, DeSoto

Lincoln Sprouse, Sr., WR, Summit Christian Academy