Week 3 schedule for Missouri ranked teams

By PrepsKC staff
Posted: September 8, 2011 - 3:59 PM



Statewide top 10 schedule
 
Week 3 schedule for teams ranked in the Missouri high school football media poll. All games 7 p.m. Friday unless otherwise noted. Kansas City Metro teams are in bold.
 
CLASS 6
1. Rockhurst (2-0) vs. No. 6 Blue Springs South (2-0)
2. DeSmet (2-0) vs. No. 3 CBC (2-0), at Edward Jones Dome, 6:45 p.m. Saturday
3. CBC (2-0) vs. No. 2 DeSmet (2-0), at Edward Jones Dome, 6:45 p.m. Saturday
4. Jefferson City (2-0) vs. Class 5 No. 10 Hazelwood East (1-1)
5. Fort Zumwalt West (1-1) at Bentonville, Ark. (1-0), 7:30 p.m. Friday
6. Blue Springs South (2-0) at No. 1 Rockhurst (2-0)
7. Francis Howell (2-0) at Timberland (1-1)
8. Lafayette (2-0) vs. Mehlville (1-1)
9. Rock Bridge (2-0) vs. Hazelwood Central (1-1)
10. Blue Springs (0-2) at Truman (2-0)
 
CLASS 5
1. Lee’s Summit West (2-0) vs. North Kansas City (0-2)
2. Staley (2-0) at Class 4 No. 9 Platte County (1-1)
3. Webster Groves (2-0) at St. Louis U. High (1-1)
4. Fort Osage (2-0) vs. Raytown (1-1)
5. Kirkwood (1-0) vs. Seckman (0-1)
6. Park Hill (2-0) at No. 9 Park Hill South (1-1)
7. Parkway Central (2-0) vs. Northwest (0-2)
8. Raytown South (1-1) vs. Lee’s Summit (2-0)
9. Park Hill South (1-1) vs. No. 6 Park Hill (2-0)
10. Hazelwood East (1-1) at Class 6 No. 4 Jefferson City (2-0)
 
CLASS 4
1. Webb City (2-0) at Branson (0-2)
2. Bolivar (2-0) at Marshfield (1-1)
3. Union (2-0) at St. James (2-0)
4. MICDS (2-0) at Class 3 No. 6 John Burroughs (2-0), 2:30 p.m. Saturday
T5. Kearney (2-0) vs. Grandview (0-2)
T5. Savannah (2-0) vs. Poplar Bluff (1-1), at Webb City, 1 p.m. Saturday
7. Helias (1-1) at Quincy Notre Dame, Ill., (2-0)
8. Harrisonville (1-1) at Excelsior Springs (0-2)
9. Platte County (1-1) vs. Class 5 No. 2 Staley (2-0)
10. Gateway Tech (2-0) vs. Vashon (1-1), at Sumner, 1:30 p.m. Saturday
 
CLASS 3
1. Logan-Rogersville (2-0) at Reeds Springs (1-1)
2. Maryville (2-0) at McCluer (0-2), 1 p.m. Saturday
3. Richmond (2-0) at Holden (1-1)
4. Cassville (2-0) at Prairie Grove, Ark. (1-0)
5. Springfield Catholic (2-0) at Hollister (0-2)
6. John Burroughs (2-0) vs. Class 4 No. 4 MICDS (2-0), 2:30 p.m. Saturday
7. Oak Grove (2-0) at Imagine Renaissance (0-2)
8. Dexter (2-0) vs. Sikeston (1-1)
9. Osage (2-0) vs. Class 2 No. 6 Blair Oaks (2-0)
T10. Owensville (1-1) at Borgia (2-0)
T10. St. Pius X (2-0) at Clinton (1-1)
 
CLASS 2
1. Macon (2-0) vs. Class 1 No. 9 South Shelby (2-0)
2. Hamilton (2-0) at Maysville (0-2)
3. Maplewood-RH (1-1) at Potosi (0-2)
4. Lamar (2-0) at Mount Vernon (0-2)
5. Centralia (2-0) vs. Clark County (2-0)
6. Blair Oaks (2-0) at Class 3 No. 9 Osage (2-0)
7. Caruthersville (2-0) at Crystal City (2-0)
8. Lafayette County (1-1) vs. Class 1 No. 6 West Platte (2-0)
9. South Callaway (2-0) at North Callaway (0-2)
10. Mountain View-Liberty (2-0) vs. Salem (1-1)
 
CLASS 1
1. Concordia (2-0) at Orrick (0-2)
2. Wellington-Napoleon (2-0) at Crest Ridge (2-0)
3. Tipton (2-0) at Archie (2-0)
4. Westran (2-0) at Paris (1-1)
5. Valle Catholic (1-1) at Herculaneum (2-0)
T6. Salisbury (2-0) vs. Schuyler County (0-2)
T6. West Platte (2-0) at Class 2 No. 8 Lafayette County (1-1)
8. Miller (2-0) at Hogan Prep (0-2), 1 p.m. Saturday
9. South Shelby (2-0) at Class 2 No. 1 Macon (2-0)
10. South Harrison (1-1) vs. King City (0-2)

 


 

Database query failed: Table 'prepskc.schoolsCurrent' doesn't exist