Who's on top after Week 11

By PrepsKC staff
Posted: November 7, 2018 - 2:28 PM



Each week PrepKC will give stat leaders based on season totals. Below are the leaders on each side of the state line including all games played through Nov. 3.

These leaders are based on the schools that use the Digital Scout stat system or submit their stats to PrepsKC

Kansas

Rushing

Name School Games Att Yds Avg TD YPG
Daymonn Sanchez Olathe North 10 203 1917 9.4 27 191.7
Tyron"Tank" Young St. Thomas Aquinas 8 160 1607 10 20 200.9
Jack Roberts Shawnee Mission South 10 198 1321 6.7 14 132.1
Jax Dineen Lawrence Free State 10 135 1280 9.5 15 128
Arland Bruce IV Olathe North 10 138 1140 8.3 17 114
Andrew Nehrbass Olathe South 10 173 1015 5.9 9 101.5
Brison Cobbins Bishop Miege 10 143 977 6.8 16 97.7
Marlon McDaniel Basehor-Linwood 10 124 791 6.4 13 79.1
Amauri Pesek-Hickson Blue Valley North 10 90 789 8.8 6 78.9
Abe Lawrence Blue Valley West 9 110 785 7.1 5 87.2
Jahawn Byrd Leavenworth 9 113 768 6.8 8 85.3
Zade Bisogno-Barker Spring Hill 8 150 700 4.7 11 87.5
Tyler Green Mill Valley 10 131 699 5.3 9 69.9
Jaylin Richardson Schlagle 9 75 595 7.9 7 66.1
Michael Tujague St. James Academy 10 118 565 4.8 6 56.5
 

Passing

Name School Games CMP ATT YDS TD INT YPG PCT%
Graham Mertz Blue Valley North 9 190 303 2850 38 8 316.6 62.70%
Ty Black Shawnee Mission Northwest 10 208 361 2631 23 9 263.1 57.60%
Walker Kinney Blue Valley 9 134 258 2000 19 11 222.2 51.90%
Dylan Mussett Basehor-Linwood 10 127 210 1938 17 6 193.8 60.50%
Sam Pedrotti Bishop Miege 10 117 190 1736 19 7 173.6 61.60%
Jordan Preston Mill Valley 10 137 240 1728 12 5 172.8 57.10%
Greg Riddle Blue Valley West 9 128 242 1706 18 7 189.6 52.90%
Jack Moellers St. James Academy 8 101 178 1530 11 8 153 56.70%
Alex Howard Washington 9 113 199 1454 14 8 161.6 56.80%
Reed Smith Olathe South 10 73 164 1164 8 10 116.4 44.50%

Receiving

Name School Games Rec Yds Avg TD YPG
Cameron Burt Blue Valley North 10 79 1407 17.8 16 140.7
David Brown Blue Valley West 9 66 1054 16 13 117.1
AJ Shields Olathe South 10 46 935 20.3 9 93.5
Dylan Donnelly Basehor-Linwood 10 44 799 18.2 6 79.9
Keegan Sturdy DeSoto 10 29 783 27 10 78.3
Ty Lindenman Shawnee Mission Northwest 10 58 781 13.5 3 78.1
Keenan Garber Lawrence Free State 10 32 761 23.75 15 76.1
Billy Conaway Shawnee Mission North 9 33 734 22.2 9 81.5
Amauri Pesek-Hickson Blue Valley North 10 44 731 16.6 13 73.1
Logan Talley Mill Valley 10 57 699 12.3 3 69.9
Phillipe Wesley Bishop Miege 10 33 681 20.6 7 68.1
Billy Bartlett Blue Valley Southwest 9 59 622 10.5 6 69.1
Peyton Carder Shawnee Mission Northwest 10 44 621 14.1 6 62.1
Erik Roberts Blue Valley North 10 38 532 14 10 53.2
Will Huggins Shawnee Mission South 10 29 511 17.6 5 51.1
 

Missouri

Rushing

Name School Games ATT YDS AVG TD YPG
Clyde Price North Kansas City 10 288 2888 10 38 289
Dakota DeGraffenried Odessa 11 253 1966 7.8 27 179
Tae Rainey Excelsior Springs 11 230 1920 8.3 28 175
Alvaro Porras Lexington 9 137 1687 12.3 24 187
Josh McConnell Summit Christian Academy 11 224 1654 7.4 28 150
Patrick Connery Kearney 11 265 1570 5.9 23 143
Titan Irvine Savannah 10 142 1341 9.4 21 134
Corbyn Hutchings Excelsior Springs 11 195 1219 6.3 15 111
Davontae Telar Van Horn 11 181 1188 6.6 15 108
Adel Freitek Platte County 11 182 1141 6.3 12 104
Ben Wade St. Pius X 10 105 1106 10.5 14 111
Keshawn Turner Liberty North 10 192 1039 5.4 10 104
Jack Lowery Liberty 11 188 1025 5.5 10 93.2
Ontario Russell Lee's Summit North 11 134 993 7.4 9 90.3
Ta'Von Tusa Park Hill South 10 129 970 7.5 6 97

Passing

Name School Games CMP ATT YDS TD INT YPG CMP%
Spencer Stewart Platte County 11 172 329 2627 34 17 238.8 52.30%
Joe Campbell Raytown 10 156 276 2599 26 9 259.9 56.50%
Ben Kobel Lee's Summit West 11 187 302 2532 29 5 230.2 61.90%
Alex Roush Liberty 11 159 292 2245 19 9 204.1 54.50%
Jake Van Dyne Liberty North 10 122 205 1859 14 5 185.9 59.50%
Josey Meierarend Odessa 11 102 145 1819 29 1 165.4 70.30%
Tyler Campbell Cameron 10 113 240 1783 19 22 178.3 47.10%
Dakota Ah Mu Kearney 11 107 182 1727 20 5 157 58.80%
Andrew Clark Belton 11 115 213 1710 15 8 155.5 54.00%
Kellen Simoncic Smithville 11 129 213 1673 14 5 152.1 60.60%

Receiving

Name School Games REC YDS AVG TD YPG
Dylan Gilbert Platte County 11 60 1035 17.3 13 94.1
Trevor Kardell Lee's Summit West 11 55 934 17 16 84.9
Brice Bertram Platte County 11 58 897 15.5 13 81.5
Jacob Stevens Kearney 11 49 881 18 9 80.1
Jonas Bennett Odessa 11 39 824 21.1 15 74.9
D'Vontae Key Raytown 10 32 822 25.7 8 82.2
Desmond Hutson Raytown 10 47 729 15.5 8 72.9
Dalton Fuller Cameron 10 34 703 20.7 7 70.3
Cade Clemons Lee's Summit West 10 46 696 15.1 7 69.6
Garrett Thompson Smithville 11 44 691 15.7 12 62.8
Sammy Cooper Lee's Summit West 10 49 662 13.5 3 66.2
Dominic Myers Fort Osage 9 35 578 16.5 4 64.2
Luke Grimm Raymore-Peculiar 10 40 570 14.3 6 57
Evan Streich Liberty 11 46 566 12.3 4 51.5
Ezekiel Henson Belton 11 39 557 14.3 4 50.6