Big games in every class

By PrepsKC staff
Posted: October 11, 2018 - 6:26 AM



Week 7 schedule for teams in the Kpreps.com Kansas Rankings

All games 7 p.m. Friday unless noted

 

Class 6A

1. Derby (6-0) vs. Haysville Campus (4-2)

2. Lawrence Free State (6-0) at No. 5 Shawnee Mission East, at SM North

3. Topeka (5-1) at Class 5A Emporia (3-3)

4. Gardner-Edgerton (6-0) at Shawnee Mission Northwest (4-2), 7 p.m. Thursday at SM North

5. Shawnee Mission East (5-1) vs. No. 2 Lawrence Free State (6-0)

Others receiving votes:

Blue Valley (3-3) at Class 5A Mill Valley (3-3)

Blue Valley North (3-3) at Blue Valley Northwest (0-6)

Haysville Campus (4-2) at No. 1 Derby (6-0)

Junction City (4-2) at Class 5A Topeka Seaman (3-3)

Manhattan (5-1) at Class 5A Topeka West (1-5)

Olathe North (4-2) at Lawrence (1-5)

Washburn Rural (4-2) at Class 5A Topeka Highland Park (0-6), 7 p.m. today

 

Class 5A

Rank, team, Rec., LW

1. Wichita Northwest (6-0) vs. Wichita Heights (4-2)

2. St. Thomas Aquinas (6-0) vs. Class 4A No. 1 Bishop Miege (5-1)

3. Maize (6-0) vs. No. 5 Salina Central (5-1)

4. Bishop Carroll (4-2) vs. Class 6A Wichita North (2-4)

5. Salina Central (5-1) at No. 3 Maize (6-0)

Others receiving votes:

Blue Valley Southwest (3-3) vs. Class 6A Blue Valley West (2-4)

DeSoto (5-1) at Shawnee Heights (4-2)

Great Bend (4-2) at Liberal (1-5)

Kapaun Mt. Carmel (4-2) at St. James Academy, at Bishop Miege

Mill Valley (3-3) vs. Class 6A Blue Valley (3-3)

Wichita Heights (4-2) at No. 1 Wichita Northwest (6-0)

 

Class 4A

Rank, team, Rec., LW

1. Bishop Miege (5-1) at Class 5A No. 2 St. Thomas Aquinas (6-0)

2. McPherson (6-0) at Rose Hill (0-6)

3. Paola (6-0) at Eudora (1-5)

4. Goddard (5-1) at Class 5A Maize South (3-3)

5. Pittsburg (5-1) at Class 6A Olathe East (2-4), at ODAC

Dropped out: No. 5 Louisburg

Others receiving votes:

Basehor-Linwood (5-1) at Atchison (3-3)

Fort Scott (4-2) vs. Missouri Class 4 Bolivar (3-4)

Louisburg (6-0) vs. Ottawa (0-6)

Mulvane (4-2) at El Dorado (2-4)

Tonganoxie (4-2) vs. Baldwin (2-4)

Wellington (5-1) at Winfield (3-3)

 

Class 3A

1. Andale (6-0) at Clearwater (4-2)

2. Sabetha (6-0) vs. Wamego (4-2)

3. Scott City (6-0) vs. Colby (6-0)

4. Pratt (6-0) vs. Holcomb (3-3)

5. Perry-Lecompton (5-1) at Topeka Hayde (4-2)

Others receiving votes:

Caney Valley (5-1) vs. Parsons (5-1)

Chapman (5-1) vs. Hesston (4-2)

Colby (6-0) at No. 3 Scott City (6-0)

Galena (6-0) vs. Columbus (1-5)

Prairie View (5-1) at Anderson County (2-4)

Smoky Valley (6-0) vs. Halstead (4-2)

Topeka Hayden (4-2) vs. No. 5 Perry-Lecompton (5-1)

 

Class 2A

1. Phillipsburg (6-0) vs. Hoisington (5-1)

2. Silver Lake (6-0) vs. Osage City (6-0)

3. Conway Springs (6-0) at No. 4 Chaparral (6-0)

4. Chaparral (6-0) vs. No. 3 Conway Springs (6-0)

5. Riley County (5-1) vs. Southeast of Saline (5-1)

Others receiving votes:

Cimarron (5-1) vs. Lyons (0-6)

Garden Plain (4-2) vs. Wichita Independent (0-6)

Hoisington (5-1) at No. 1 Phillipsburg (6-0)

Humboldt (6-0) at Northeast-Arma (0-6)

Hutchinson Trinity (5-1) at Whitewater-Remington (0-6)

Lakin (5-1) vs. Sterling (2-4)

Maur Hill-Mount Academy (5-1) vs. Pleasant Ridge (4-2)

Nemaha Central (4-2) at Atchison County (1-5)

Osage City (6-0) at No. 2 Silver Lake (6-0)

Pleasant Ridge (4-2) at Maur Hill-Mount Academy (5-1)

Rossville (4-2) at Council Grove (1-5)

Southeast of Saline (5-1) at No. 5 Riley County (5-1)

 

Class 1A

1. Smith Center (5-1) vs. Republic County (0-6)

2. Olpe (6-0) vs. Marion (1-5)

3. Elkhart (6-0) at Stanton County (2-3)

4. Centralia (4-2) vs. Wabaunsee (0-6)

5. Jackson Heights (5-1) vs. Jefferson Co. North (2-4)

Others receiving votes:

Ell-Saline (5-1) vs. Sacred Heart (2-4)

Hillsboro (5-1) at Leon-Bluestem (1-5)

Plainville (4-2) vs. Ellis (2-4)

Pleasanton (6-0) at St. Mary’s Colgan (4-2)

St. Mary's Colgan (4-2) vs. Pleasanton (6-0)

Sedgwick (5-1) at Sublette (0-6)

Troy (3-3) at Lyndon (3-3)

Valley Heights (4-2) vs. Northern Heights (2-4)

 

For complete coverage of the state of Kansas go to www.kpreps.com