Big battles in big classes

By PrepsKC staff
Posted: September 13, 2018 - 8:37 PM



Schedule for the ranked teams’ courtesy of STLhighschoolSPORTS.com

Schedule for all ranked teams in Missouri Media Rankings

All game times 7 p.m. today unless noted

Class 6

1. CBC (3-0) at No. 5 De Smet (3-0)

2. Lee's Summit West (3-0) at No. 7 Rock Bridge (2-1)

3. Kirkwood (3-0) vs. Class 4 Summit (1-2)

4. Lee's Summit North (3-0) vs. Park Hill (1-2)

T5. De Smet (3-0) vs. No. 1 CBC (3-0)

T5. Eureka (3-0) vs. Lafayette (1-2)

7. Rock Bridge (2-1) vs. No. 2 Lee's Summit West (3-0)

8. Rockhurst (2-1) at Blue Springs South (0-3)

9. Raymore-Peculiar (2-1) vs. Class 5 Belton (1-2)

10. Blue Springs (1-2) at Lee's Summit (2-1)

Also receiving votes:

Marquette (2-1) at Class 5 Parkway South (1-2)

Lee's Summit (2-1) vs. Blue Springs (1-2)

 

Class 5

1. Staley (3-0) at Park Hill South (1-2)

2. Fort Zumwalt North (3-0) vs. Liberty (Wentzville) (2-1)

T3. Vianney (2-1) vs. Chaminade (1-2)

T3. Fort Osage (2-1) vs. No. 6 North Kansas City (3-0)

5. Carthage (3-0) at Class 4 Neosho (2-1)

6. North Kansas City (3-0) at No. 3 Fort Osage (2-1)

7. Battle (2-1) at Class 4 Harrisonville (1-2)

8. Lebanon (3-0) vs. Glendale (1-2)

9. Timberland (2-1) vs. Fort Zumwalt South (2-1)

10. Jackson (3-0) at Class 4 Sikeston (2-1)

Also receiving votes:

Chaminade (1-2) at No. 3 Vianney (2-1)

Class 4 Parkway North (1-3) def. Parkway West (3-1), 26-19

 

Class 4

1. Webb City (3-0) at Class 5 Branson (2-1)

2. Ladue (3-0) at Parkway Central (1-2)

3. Kearney (2-1) vs. Winnetonka (1-2) at North Kansas City

4. West Plains (3-0) at Class 6 Kickapoo (1-2)

5. MICDS (3-0) vs. Priory (3-0), 1 p.m. Saturday

6. Platte County (2-1) at Grain Valley (2-1)

7. Smithville (3-0) at Raytown South (1-2)

8. Camdenton (2-1) vs. Class 5 Springfield Central (0-3)

9. Borgia (3-0) at St. Mary's (1-2)

10. Helias (2-1) at Class 3 No. 3 Cardinal Ritter (3-0)

Also receiving votes:

Carl Junction (1-2) vs. Class 5 Willard (2-1)

Grain Valley (2-1) vs. No. 6 Platte County (2-1)

St. Joseph Lafayette (3-0) at Class 3 Savannah (1-2)

 

Class 3

1. Odessa (3-0) at KC Central Academy (1-2), 1 p.m. Saturday

2. Trinity (1-2) at O'Fallon Christian (2-1)

3. Cardinal Ritter (3-0) vs. Class 4 No. 10 Helias (2-1)

4. Mount Vernon (3-0) vs. Reeds Spring (3-0)

5. Maryville (2-1) at St. Pius X (Kansas City) (2-1)

6. Eldon (3-0) at Southern Boone (2-1)

7. St. Clair (3-0) at Class 4 Sullivan (0-3)

8. Lutheran South (2-1) at John Burroughs (3-0), 1 p.m. Saturday

9. Cassville (3-0) vs. Seneca (1-2)

10. Southern Boone (2-1) vs. No. 6 Eldon (3-0)

Also receiving votes:

Center (2-1) vs. Class 4 Van Horn (3-0)

Reeds Spring (3-0) at No. 4 Mount Vernon (3-0)

Springfield Catholic (2-1) vs. Class 4 Marshfield (2-1)

Moberly (2-1) vs. Fulton (0-3)

Winfield (3-0) at St. Charles West (1-2)

 

Class 2

1. Lamar (3-0) vs. Class 4 Monett (0-3)

2. Blair Oaks (3-0) vs. Versailles (2-1)

3. Monroe City (3-0) vs. Macon (3-0)

4. Lathrop (3-0) at Class 1 No. 5 Hamilton (2-1)

5. Lawson (3-0) vs. Class 1 Plattsburg (1-2)

6. Lutheran North (0-3) vs. Class 4 Westminster (1-2)

7. Lexington (3-0) at Brookfield (0-3)

8. Clark County (3-0) at Class 4 Kirksville (2-1)

9. Ava (2-1) vs. Mountain View-Liberty (1-2)

10. Palmyra (3-0) vs. Class 1 South Shelby (1-2)

Also receiving votes:

North Callaway (3-0) at Class 3 Wright City (2-1)

Macon (3-0) at No. 3 Monroe City (3-0)

Caruthersville (3-0) at Class 3 Kennett (2-1)

 

Class 1

1. Westran (3-0) at Harrisburg, Missouri (0-3)

2. Marceline (3-0) at No. 4 Fayette (3-0)

3. East Buchanan (3-0) vs. West Platte (1-2)

4. Fayette (3-0) vs. No. 2 Marceline (3-0)

5. Hamilton (2-1) vs. Class 2 No. 4 Lathrop (3-0)

6. Hayti (3-0) vs. Class 2 East Prairie (1-2)

7. Pierce City (3-0) at Ash Grove (2-1)

8. Adrian (3-0) vs. Appleton City (2-1)

9. Lincoln (2-1) vs. Windsor (Sedalia) (2-1)

10. Valle Catholic (1-2) at Crystal City (0-3)

Also receiving votes:

Milan (3-0) vs. Princeton (2-1)