Big matchups in Kansas week 1

By PrepsKC staff
Posted: August 29, 2018 - 8:39 AM



Kpreps.com Preseason Kansas Rankings

The Schedule for the ranked teams and those also receiving votes in the Kpreps.com Kansas Rankings. All game times are 7 p.m. Friday unless otherwise noted.

Class 6A

1. Derby vs. Garden City

2. Lawrence Free State at Class 5 Olathe West at O.D.A.C.

3. Blue Valley at Class 5A No. 2 St. Thomas Aquinas

4. Blue Valley North vs. Class 4A No. 1 Bishop Miege, 6:30 p.m. Thursday at BV D.A.C.

5. Shawnee Mission East vs. Gardner-Edgerton, at SM South

Others receiving votes:

Dodge City vs. Haysville Campus

Garden City at No. 1 Derby

Haysville Campus at Dodge City

Junction City vs. Class 5A Hays

Manhattan vs. Olathe Northwest

Olathe East vs. Olathe North, at C.B.A.C.

Olathe North at Olathe East, at C.B.A.C.

Olathe South vs. Lawrence, at O.D.A.C.

Topeka High vs. Class 5A Shawnee Heights

Washburn Rural at Class 5A Emporia

 

Class 5A

1. Wichita Northwest at No. 3 Bishop Carroll

2. St. Thomas Aquinas vs. Class 6A No. 3 Blue Valley

3. Bishop Carroll vs. No. 1 Wichita Northwest

4. Mill Valley at Class 6A Blue Valley West

5. Maize vs. Valley Center

Others receiving votes:

DeSoto at Leavenworth

Emporia vs. Class 6A Washburn Rural

Goddard-Eisenhower at Salina Central

Great Bend at Andover

Kapaun Mt. Carmel at Class 6A Wichita Southwest

Schlagle at Buleson (Tex.)

Maize South at Wichita Heights

St. James Academy vs. Class 6A Blue Valley Northwest

Topeka Seaman at Topeka Highland Park

Wichita Heights vs. Maize South

 

Class 4A

1. Bishop Miege at Class 6A No. 4 Blue Valley North, 6:30 p.m. Thursday at BV D.A.C.

2. McPherson vs. Salina South

3. Goddard at Class 6A Wichita East

4. Pittsburg at No. 5 Labette County

5. Labette County vs. No. 4 Pittsburg

Others receiving votes:

Basehor-Linwood vs. Tonganoxie

Bonner Springs vs. Paola

Buhler vs. Class 5A Newton

Fort Scott vs. Coffeyville

Louisburg vs. Spring Hill

Mulvane vs. Class 3A No. 1 Andale

Paola at Bonner Springs

 

Class 3A

1. Andale at Class 4A Mulvane

2. Sabetha vs. Class 2A No. 4 Nemaha Central

3. Scott City at Hugoton

4. Hesston vs. Hillsboro

5. Topeka Hayden vs. Class 5A Topeka West

Others receiving votes:

Beloit vs. Fairbury (Neb.)

Colby vs. Class 4A Ulysses

Frontenac vs. Missouri Class 2 Richmond

Galena at Class 2A Riverton

Halstead at Halstead

Holcomb at Goodland

Holton vs. Jefferson West

Kingman at Class 2A Chaparral

Marysville at Chapman

Perry-Lecompton at Royal Valley

Pratt at Class 2A Hoisington

Smoky Valley vs. Larned

Santa Fe Trail vs. Prairie View

Wichita Collegiate vs. Class 4A Wellington

Wellsville at Anderson County

 

Class 2A

1. Phillipsburg at Class 1A Ellis

2. Conway Springs at Class 3A Wichita Trinity

3. Silver Lake at St. Mary’s

4. Nemaha Central at Class 3A No. 2 Sabetha

5. Hoisington vs. Class 3A Pratt

Others receiving votes:

Chaparral vs. Class 3A Kingman

Cimarron @ Class 1A Elkhart

Garden Plain at Cheney

Humboldt vs. Neodesha

Hutchinson Trinity at Class 1A Marion

Maur Hill-Mount Academy vs. McLouth

Neodesha at Humboldt

Norton at Class 1A No. 3 Plainville

Riley County at Class 3A Rock Creek

Rossville at Class 1A Centralia

 

Class 1A

1. Smith Center at Class 2A Thomas More Prep

2. St. Mary’s Colgan at Class 3A Columbus

3. Plainville vs. Class 2A Norton

4. Jefferson Co. North vs. Class 2A Pleasant Ridge

5. Sedgwick at Class 2A Whitewater-Remington

Others receiving votes:

Centralia vs. Class 2A Rossville

Ell-Saline vs. Class 2A Sterling

Jackson Heights at Class 2A Horton

Lyndon at Class 2A Central Heights

Meade vs. Class 2A Lakin

Olpe at Class 3A Osawatomie

Troy vs. Valley Heights

Valley Heights

For complete coverage of the state of Kansas go to www.kpreps.com