2016 Simone Awards Semifinalists

By PrepsKC staff
Posted: November 20, 2016 - 11:11 AM



For the first time the ballot for the Simone Awards is being released. The winners of the 34th Annual Thomas A. Simone Awards will come from the 10 semifinalists that are on the ballot that was sent to coaches and media members this evening.

Each award has 10 semifinalists that were decided by the Simone Media Committee. From those 10 semifinalists four finalists for each of the five awards will be announced 7 p.m. Monday, Nov. 28 during a live show on Time Warner Cable Sports Channel.

From the four finalists the winners will be announced Tuesday, Dec. 6 at the high school of the winner of the Thomas A. Simone Award.

Below is the complete list of semifinalists for each award.

Thomas A. Simone Award Nominees (Most Outstanding Football Player)
Any player of any class or year in school is eligible for this award

Jafar Armstrong, Bishop Miege
James Bailey, Jr., William Chrisman
Matt Dercher, Blue Valley
Mario Goodrich, Lee’s Summit West
Chester Graves, Park Hill
Dalton Hill, Lee’s Summit
Robert Rawie, Liberty
Julian Ross, Staley
Cornelius Ruff, Schlagle
Will Schneider, Shawnee Mission North North

Frank Fontana Award Nominees (Most Outstanding Small Class Football Player)
Missouri Class 1-4, Kansas Class 1A-4A players only

Travon Alexander, Richmond
JJ Letcher, Piper
Justin Mitchell, Platte County
Justin Phillips, Basehor-Linwood
Anthony Pritzel, Kearney
Carter Putz, Bishop Miege
Amaun Ryan, Center
Mason Smith, Odessa
Landry Weber, Bishop Miege
Rachaad White, Center

Buck Buchanan Award Nominees (Most Outstanding Lineman/Linebacker)
Missouri Class 5-6, Kansas Class 5A-6A players only

Daniel Carson, William Chrisman
Jay Dineen, Lawrence Free State
Chester Graves, Park Hill
Kirrian Kirby, Blue Valley
Peter Klug, Blue Valley North
Michael Maffry, Blue Valley
Daniel Parker, Blue Springs
Anthony Payne, Raymore-Peculiar
Eli Ross, Staley
Seven Wilson, Park Hill

Bobby Bell Award Nominees (Most Outstanding Small Class Lineman/Linebacker)
Missouri Class 1-4, Kansas Class 1A-4A players only

Diaz Elliott, Richmond
Colin Grunhard, Bishop Miege
Mason Koechner, Louisburg
Derek Kohler, Platte County
Ethan Luft, Kearney
Marquae Richardson, Center
John Taylor, Center
Kole Wagener, Grain Valley
Joe Watskey, Bishop Miege
TJ Williams, Basehor-Linwood

Otis Taylor Award Nominees (Most Outstanding Wide Receiver/Tight End)
Any player of any class or year in school is eligible for this award

Jafar Armstrong, Bishop Miege
Somaj Brewer, Lee’s Summit
Christian Cox, Center
Da’ron Davis, Lee’s Summit North
Jess Davis, Kearney
Jordan Martin, Turner
Zack Sanders, Lawrence Free State
Nick Snider, Belton
Trevor Thompson, Shawnee Mission East
Harrison Van Dyne, Blue Valley