Kansas area postseason schedule/results

By PrepsKC staff
Posted: November 20, 2016 - 11:15 AM



Class 4A-II

Friday, Nov. 4

Holton 20, Baldwin 14

Class 4A-I

Friday, Nov. 4

Basehor-Linwood 21, DeSoto 14

Ottawa 45, Labette County 13

Bishop Miege 64, Piper 0

Louisburg 20, Independence 0

Friday, Nov. 11

Quarterfinal

Basehor-Linwood 48, Ottawa 14

Bishop Miege 49, Louisburg 6

Friday, Nov. 18

Semifinal

Bishop Miege 52, Basehor-Linwood 0

Saturday, Nov. 26

State Championship

Hummer Sports Complex, Topeka

Buhler vs. Bishop Miege, 1 p.m.

 

Class 5A

East Bracket

Friday, Oct. 28

Schlagle 24, Topeka Highland Park 16

St. James Academy 42, Shawnee Heights 25

Blue Valley Southwest 26, Pittsburg 16

Mill Valley 56, Sumner 0

Turner 61, Washington 49

Topeka Seaman 61, Harmon 22

St. Thomas Aquinas 39, Leavenworth 13

Bonner Springs 43, Lansing 0

Friday, Nov. 4

St. James Academy 53, Schlagle 17

Mill Valley 55, Blue Valley Southwest 24

Topeka Seaman 62, Turner 14

St. Thomas Aquinas 42, Bonner Springs 14

Friday, Nov. 11

Quarterfinal

Mill Valley 28, St. James Academy 41

St. Thomas Aquinas 57, Topeka Seaman 21

Friday, Nov. 18

Semifinal

Mill Valley 14, St. Thomas Aquinas 13

Saturday, Nov. 26

State Championship

Carnie Smith Stadium, Pittsburg

Goddard vs. Mill Valley

 

Class 6A

East Bracket

Friday, Oct. 28

Blue Valley 54, Shawnee Mission South 0

Olathe South 35, Olathe East 14

Blue Valley North 39, Blue Valley Northwest 36 2OT

Shawnee Mission West 70, Wyandotte 6

Shawnee Mission East 55, Shawnee Mission Northwest 15

Gardner-Edgerton 23, Olathe Northwest 16

Lawrence 51, Blue Valley West 12

Shawnee Mission North 36, Olathe North 22

Friday, Nov. 4

Blue Valley 49, Olathe South 35 

Blue Valley North 20, Shawnee Mission West 9

Shawnee Mission East 36, Gardner-Edgerton 35

Shawnee Mission North 52, Lawrence 49

Friday, Nov. 11

Quarterfinal

Blue Valley 35, Blue Valley North 14

Shawnee Mission East 41, Shawnee Mission North 25

Friday, Nov. 18

Semifinal

Blue Valley 35, Shawnee Mission East 34 OT

West Bracket

Friday, Oct. 28

Lawrence Free State 52, Wichita South 14

Friday, Nov. 4

Lawrence Free State 42, Garden City 7

Friday, Nov. 11

Quarterfinal

Lawrence Free State 17, Washburn Rural 14

Friday, Nov. 18

Semifinal

Derby 49, Lawrence Free State 21

Saturday, Nov. 26

State Championship

Welch Stadium, Emporia

Derby vs. Blue Valley