Missouri area postseason schedule/results

By PrepsKC staff
Posted: November 20, 2016 - 11:15 AM



Class 1

District 3

Friday, Oct. 21

Drexel 36, Archie 17

Cass-Midway 44, Rich Hill 24

Adrian 21, Jasper 13

Friday, Oct. 28

Cass Midway 27, Drexel 14

Lockwood 21, Adrian 7

Friday, Nov. 4

District Championship

Cass-Midway 42, Lockwood 20

Saturday, Nov. 12

Quarterfinals

Lincoln 46, Cass-Midway 0

District 4

Friday, Oct. 21

Lincoln 48, Osceola 0

Appleton City 60, Tipton 32

Crest Ridge 30, Windsor 12

Skyline 65, Lone Jack 0

Friday, Oct. 28

Lincoln 42, Appleton City 0 

Skyline 57, Crest Ridge 30

District 6

Friday, Oct. 21

Sweet Springs 21, Salisbury 14

Fayette 60, Santa Fe 20

Friday, Oct. 28

Westran 53, Sweet Springs 7

District 7

Friday, Oct. 21

Wellington-Napoleon 46, Concordia 0

Plattsburg 42, West Platte 14

East Buchanan 48, North Platte 16

Mid Buchanan 64, Orrick 14

Friday, Oct. 28

Plattsburg 23, Wellington-Napoleon 18

East Buchanan 34, Mid Buchanan 7

Friday, Nov. 4

District Championship

Plattsburg 28, East Buchanan 6

District 8

Penney 75, South Harrison 0

Friday, Oct. 28

Penney 52, Putnam County 0

Friday, Nov. 4

District Championship

Penney 56, Princeton 6

Friday, Nov. 11

Quarterfinals

Penney 48, Plattsburg 21

Saturday, Nov. 19

Penney 33, Valle Catholic 19

Saturday, Nov. 26

State Championship

Plaster Stadium, Springfield

Monroe City vs. Penney, 3 p.m.

 

Class 2

District 7

Friday, Oct. 21

Butler 61, Knob Noster 14

Holden 69, University Academy 35

O’Hara 42, St. Paul Lutheran 21

Summit Christian 75, Sherwood 0

Friday, Oct. 28

Butler 46, Holden 33

Summit Christian Academy 48, O’Hara 14

Friday, Nov. 4

District Championship

Summit Christian Academy 41, Butler 20

District 8

Friday, Oct. 21

Lexington 48, Carrollton 0

Trenton 28, Lathrop 13

Lawson 45, Lafayette County 12

St. Joseph LeBlond 19, Brookfield 7

Friday, Oct. 28

Lawson 56, St. Joseph LeBlond 13

Lexington 67, Trenton 37

Friday, Nov. 4

District Championship

Lawson 38, Lexington 35

Saturday, Nov 12

Quarterfinal

Lawson 35, Summit Christian Academy 19

Saturday, Nov. 19

Semifinal

Trinity 45, Lawson 29

 

Class 3

District 7

Friday, Oct. 21

Center 54, Boonville 6

Oak Grove 45, Pleasant Hill 22

Clinton 21, Odessa 14

Hogan Prep 52, Southeast 12

Friday, Oct. 28

Center 28, Oak Grove 8

Clinton 49, Hogan Prep 12

Friday, Nov. 4

District Championship

Center 63, Clinton 27

District 8

Friday, Oct. 21

Maryville 70, Cameron 6

St. Pius X 38, Pembroke Hill 18

Richmond 42, Kansas City Central 6

Chillicothe 63, Lincoln College Prep 7

Friday, Oct. 28

Maryville 45, St. Pius X 7

Richmond 21, Chillicothe 18

Friday, Nov. 4

District Championship

Maryville 35, Richmond 23

Saturday, Nov. 12

Quarterfinal

Maryville 23, Center 15

Saturday, Nov. 19

Semifinal

Maryville 42, Miller Career 6

Saturday, Nov. 26

State Championship

Plaster Stadium, Springfield

Monett vs. Maryville, 11 a.m.

 

Class 4

District 6

Friday, Oct. 21

Grain Valley 54, East 0

Raytown South 44, Van Horn 6

Nevada 21, Grandview 20

Harrisonville 59, Northeast 6

Friday, Oct. 28

Grain Valley 35, Raytown South 14

Harrisonville 40, Nevada 0

Friday, Nov. 4

District Championship

Harrisonville 33, Grain Valley 10

District 8

Friday, Oct. 21

St. Joseph Lafayette 63, Excelsior Springs 62

Kearney 55, Savannah 0

Platte County 52, Winnetonka 14

Smithville 17, St. Joseph Benton 0

Friday, Oct. 28

Kearney 59, St. Joe Lafayette 7

Platte County 39, Smithville 14

Friday, Nov. 4

District Championship

Kearney 58, Platte County 41

Friday, Nov. 11

Quarterfinal

Harrsionville 27, Webb City 21

Saturday, Nov. 12

Quarterfinal

Kearney 28, Hannibal 21

Saturday, Nov. 19

Semifinals

Kearney 14, Ladue 10

Harrisonville 32, Parkway North 15

Friday, Nov. 25

State Championship

Plaster Stadium, Springfield

Harrisonville vs. Kearney, 7 p.m.

Class 5

District 6

Friday, Oct. 21

Smith-Cotton 45, Hickman 14

Raytown 44, Ruskin 19

Friday, Oct. 28

Columbia Battle 44, Raytown 13

Belton 28, Smith-Cotton 17

Friday, Nov. 4

District Championship

Columbia Battle 52, Belton 29

District 7

Friday, Oct. 21

North Kansas City 28, Truman 25

Friday, Oct. 28

Park Hill South 45, North Kansas City 21

Fort Osage 33, William Chrisman 8

Friday, Nov. 4

District Championship

Park Hill South 37, Fort Osage 6

District 8

Friday, Oct. 21

Liberty North 42, Oak Park 6

Friday, Oct. 28

Staley 25, Liberty North 14

Liberty 34, St. Joseph Central 7

Friday, Nov. 4

District Championship

Staley 36, Liberty 0

Friday, Nov. 11

Quarterfinal

Staley 42, Park Hill South 21

Semifinal

Vianney 34, Staley 31

 

Class 6

District 3

Friday, Oct. 21

Jefferson City 48, BS South 28

Blue Springs 49, FH Central 8

Friday, Oct. 28

Blue Springs 56, Jefferson City 46

Friday, Nov. 4

District Championship

Blue Springs 49, Francis Howell 14

District 4

Friday, Oct. 21

Lee’s Summit West 42, Joplin 7

Raymore-Peculiar 21, Lees Summit 7

Springfield Kickapoo 45, LS North 13

Rockhurst 21, Park Hill 14

Friday, Oct. 28

Lee’s Summit West 20, Ray-Pec 13

Rockhurst 26, Springfield Kickapoo 3

Friday, Nov. 4

District Championship

Rockhurst 27, Lee's Summit West 17

Friday, Nov. 11

Semifinals

Kirkwood 24, Rockhurst 17

Blue Springs 35, CBC 21

Friday, Nov. 18

State Championship Game

Farout Field, Columbia

Kirkwood 31mBlue Springs 14