Missouri ranked teams schedule week No. 9

By PrepsKC staff
Posted: October 17, 2014 - 11:02 PM



Missouri Ranked teams schedule Week No. 9

Class 6

1. Hazelwood Central (8-0) vs. Hickman (1-7), 1 p.m. Saturday

2. Rockhurst (7-1) vs. Jefferson City (6-2), 7:30 p.m. today

3. Francis Howell (8-0) is idle

4. CBC (8-0) at Rock Bridge (4-4), 7 p.m. today

5. Kirkwood (7-0) vs. SLUH (5-2), 7 p.m. today

6. Blue Springs (5-3) at Lee's Summit North (1-7), 7 p.m. today

7. Eureka (6-1) vs. Class 5 Hazelwood East (5-3), 7 p.m. today

8. Raymore-Peculiar (6-2) vs. No. 9 Lee's Summit West (6-2), 7 p.m. today

9. Lee's Summit West (6-2) at No. 8 Raymore-Peculiar (6-2), 7 p.m. today

10. Fort Zumwalt West (5-3) at De Smet (1-7), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Lee's Summit (4-4) at Blue Springs South (3-5), 7 p.m. today

Jefferson City (6-2) at No. 2 Rockhurst (7-1), 7:30 p.m. today

 

Class 5

1. Fort Osage (8-0) vs. Raytown (2-6), 7 p.m. today

2. Webster Groves (5-1) at McCluer (3-5), 1 p.m. Saturday

3. Staley (6-2) vs. Oak Park (3-5), 7 p.m. today

4. Winnetonka (6-2) at Belton (3-5), 7 p.m. today

5. Willard (7-1) at Carthage (6-2), 7 p.m. today

6. Park Hill (8-0) vs. Truman (5-3), 7 p.m. today

7. Jackson (7-1) vs. Class 4 No. 5 Miller Career (8-0), 7 p.m. today

8. Liberty North (5-3) at North Kansas City (1-7), 7 p.m. today

9. Ladue (8-0) at Class 4 St. Charles West (6-2), 7 p.m. today

10. Fort Zumwalt North (7-1) at Class 6 Timberland (6-2), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Parkway Central (5-2) vs. Parkway South (4-4), 7 p.m. today

McCluer North (5-3) at Class 6 Lafayette (4-4), 7 p.m. today

Carthage (6-2) vs. No. 5 Willard (7-1), 7 p.m. today

 

Class 4

1. Webb City (8-0) at Class 5 Branson (2-6), 7 p.m. today

2. Helias (7-1) vs. Sullivan (5-3), 7 p.m. today

3. Carl Junction (8-0) vs. Class 2 No. 1 Lamar (8-0), 7 p.m. today

4. Kearney (7-1) vs. Grandview K.C. (1-7), 7 p.m. today

5. Miller Career (8-0) at Class 5 No. 7 Jackson (7-1), 7 p.m. today

6. Affton (8-0) at St. Charles (5-3), 7 p.m. today

7. Westminster (7-1) at Borgia (8-0), 7 p.m. today

8. Hannibal (7-1) vs. Class 5 Battle (4-4), 7 p.m. today

9. Cape Girardeau Central (6-2) vs. Riverview Gardens (0-8), 7 p.m. today

10. Platte County (7-1) at Raytown South (5-3), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Borgia (8-0) vs. No. 7 Westminster (7-1), 7 p.m. today

St. Charles West (6-2) vs. Class 5 No. 9 Ladue (8-0), 7 p.m. today

Smithville (6-2) vs. Class 3 Cameron (0-8), 7 p.m. today

Harrisonville (7-1) at Pleasant Hill (3-5), 7 p.m. today

 

Class 3

1. Maryville (8-0) at Class 4 Lafayette (St. Joseph) (6-2), 7 p.m. today

2. California (8-0) at Warsaw (2-6), 7 p.m. today

3. Park Hills Central (8-0) vs. Class 4 Farmington (3-5), 7 p.m. today

4. John Burroughs (7-1) vs. O'Fallon Christian (5-3), 1 p.m. Saturday

5. Mountain Grove (7-1) at Class 1 Thayer (4-4), 7 p.m. today

6. O'Hara (7-1) at Class 4 Warrensburg (3-5), 7 p.m. today

7. Ava (7-1) vs. Class 2 Willow Springs (3-5), 7 p.m. today

8. Blair Oaks (6-2) vs. Versailles (1-7), 7 p.m. today

9. Monett (6-2) vs. Class 4 McDonald County (1-7), 7 p.m. today

10. Reeds Spring (8-0) vs. Class 4 Bolivar (5-3), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Oak Grove (6-2) vs. Class 4 Excelsior Springs (1-7), 7 p.m. today

 

Class 2

1. Lamar (8-0) at Class 4 No. 3 Carl Junction (8-0), 7 p.m. today

2. Strafford (8-0) vs. Ash Grove (2-6), 7 p.m. today

3. South Callaway (8-0) at Bowling Green (7-1), 7 p.m. today

4. East Buchanan (8-0) vs. Class 1 No. 5 Hamilton (7-1), 7 p.m. today

5. Mt. View-Liberty (7-1) at Houston (0-8), 7 p.m. today

6. Lutheran North (7-1) vs. Class 4 St. Mary's (5-3), 1 p.m. Saturday

7. Lafayette County (8-0) at Carrollton (3-6), 7 p.m. today

8. Malden (8-0) vs. Class 3 Dexter (4-4), 7 p.m. today

9. Brookfield (8-0) at Clark County (4-4), 7 p.m. today

10. Brentwood (9-0) def. Cleveland (2-6), 62-20

Also receiving votes:

Hallsville (7-1) vs. Class 3 Osage (6-2), 7 p.m. today

Hermann (7-1) vs. Class 4 Union (6-2), 7 p.m. today

 

Class 1

1. Valle Catholic (8-0) at Class 3 St. Pius X (6-2), 7 p.m. today

2. Cass Midway (8-0) at Class 2 Sherwood (3-5), 7 p.m. today

3. Westran (7-1) vs. Fayette (2-6), 7 p.m. today

4. Osceola (7-1) at Class 2 Pleasant Hope (1-7), 7 p.m. today

5. Hamilton (7-1) at Class 2 No. 4 East Buchanan (8-0), 7 p.m. today

6. Marceline (6-2) at Slater (0-8), 7 p.m. today

7. Lockwood (8-0) vs. Jasper (6-1), 7 p.m. today

8. Miller (7-1) is idle

9. West Platte (6-2) vs. Class 2 Lawson (5-3), 7 p.m. today

10. Jasper (6-1) at No. 7 Lockwood (8-0), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Milan (8-0) vs. Putnam County (5-3), 7 p.m. today

South Shelby (6-2) at Harrisburg, Missouri (1-7), 7 p.m. today

Thayer (4-4) vs. Class 3 No. 5 Mountain Grove (7-1), 7 p.m. today