Missouri ranked teams schedule week No. 8

By PrepsKC staff
Posted: October 10, 2014 - 11:54 PM



Missouri ranked teams schedule week No. 8

Class 6

1. Hazelwood Central (7-0) vs. Hazelwood West (2-5), 1 p.m. Saturday

2. Rockhurst (7-1) def. Class 4 No. 2 Helias (7-1), 40-10

3. Francis Howell (7-0) at Troy Buchanan (0-7), 7 p.m. today

4. CBC (7-0) vs. Class 4 Christian Brothers (Memphis) (0-0), 7 p.m. today

5. Lee's Summit West (6-1) vs. No. 8 Blue Springs (4-3), 7 p.m. today

6. Kirkwood (6-0) at Class 5 Pattonville (5-2), 7 p.m. today

7. Eureka (5-1) vs. Lindbergh (2-5), 7 p.m. today

T8. Blue Springs (4-3) at No. 5 Lee's Summit West (6-1), 7 p.m. today

T8. Lee's Summit (4-3) vs. Raymore-Peculiar (5-2), 7 p.m. today

10. Raymore-Peculiar (5-2) at No. 8 Lee's Summit (4-3), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Rock Bridge (4-3) at Winton Woods (Ohio) (0-0), 1:30 p.m. Saturday

 

Class 5

1. Fort Osage (7-0) at No. 8 Liberty North (5-2), 7 p.m. today

2. Webster Groves (4-1) vs. Summit (4-3), 7 p.m. today

3. Staley (5-2) at Raytown (2-5), 7 p.m. today

4. Winnetonka (5-2) vs. Class 4 Raytown South (5-2), 7 p.m. today

5. Willard (6-1) vs. Branson (2-5), 7 p.m. today

6. Park Hill (7-0) at St. Joseph Central (2-5), 7 p.m. today

7. Jackson (6-1) vs. Class 6 Seckman (1-6), 7 p.m. today

8. Liberty North (5-2) vs. No. 1 Fort Osage (7-0), 7 p.m. today

9. Fort Zumwalt North (7-0) vs. Parkway Central (4-2), 7 p.m. today

10. Carthage (6-1) at Nixa (3-4), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Ladue (7-0) vs. Class 4 University City (2-5), 1 p.m. Saturday

 

Class 4

1. Webb City (7-0) vs. Class 5 Ozark (3-4), 7 p.m. today

2. Helias (7-1) lost to Class 6 No. 2 Rockhurst (7-1), 40-10

3. Carl Junction (7-0) at Class 3 Seneca (4-4), 7 p.m. today

4. Kearney (6-1) at Class 5 Belton (3-4), 7 p.m. today

5. Miller Career (7-0) at Gateway STEM (5-2), 6:30 p.m. today

6. Affton (7-0) vs. Class 2 Maplewood-RH (2-5), 7 p.m. today

7. Cape Girardeau Central (6-1) at Class 5 Chaminade (4-3), 7 p.m. today

8. Westminster (6-1) vs. Class 3 O'Fallon Christian (5-2), 1 p.m. Saturday

9. Hannibal (6-1) at Marshall (2-5), 7 p.m. today

10. Platte County (6-1) vs. Grandview K.C. (1-6), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Borgia (7-0) at St. Clair (1-6), 7 p.m. today

Festus (6-1) at St. Charles West (5-2), 7 p.m. today

St. Charles West (5-2) vs. Festus (6-1), 7 p.m. today

Raytown South (5-2) at Class 5 No. 4 Winnetonka (5-2), 7 p.m. today

Smithville (5-2) at Class 3 Chillicothe (3-4), 7 p.m. today

West Plains (6-1) at Class 5 Parkview (3-4), 7 p.m. Thursday

 

Class 3

1. Maryville (7-0) at Class 4 Savannah (5-2), 7 p.m. today

2. California (7-0) vs. Osage (6-1), 7 p.m. today

3. Park Hills Central (7-0) at Dexter (4-3), 7 p.m. today

4. O'Hara (7-0) at Class 4 Center (6-1), 7 p.m. today

5. John Burroughs (6-1) vs. Lift For Life (1-5), 1 p.m. Saturday

6. Mountain Grove (6-1) vs. Class 2 Houston (0-7), 7 p.m. today

7. Ava (6-1) at Class 1 Cabool (4-3), 7 p.m. today

8. Blair Oaks (5-2) vs. Warsaw (2-5), 7 p.m. today

9. Monett (5-2) at Clinton (0-7), 7 p.m. today

10. Reeds Spring (7-0) at Class 5 Springfield Central (2-5), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Oak Grove (5-2) at Class 4 Grain Valley (4-3), 7 p.m. today

 

Class 2

1. Lamar (7-0) vs. Class 3 Aurora (4-3), 7 p.m. today

2. Strafford (7-0) at El Dorado Springs (5-2), 7 p.m. today

3. South Callaway (7-0) at Class 1 Mark Twain (3-4), 7 p.m. today

4. East Buchanan (7-0) at Lathrop (1-6), 7 p.m. today

5. Mt. View-Liberty (6-1) at Class 3 Salem (2-5), 7 p.m. today

6. Lutheran North (6-1) vs. Trinity (3-4), 1 p.m. Saturday

7. Lafayette County (7-0) at Lexington (6-1), 7 p.m. today

8. Malden (7-0) at Class 3 Kennett (2-5), 7 p.m. today

9. Brookfield (7-0) vs. Palmyra (5-2), 7 p.m. today

10. Brentwood (7-0) at Class 4 Liberty (Wentzville) (1-5), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Hallsville (6-1) at Class 3 Eldon (3-4), 7 p.m. today

Hermann (6-1) vs. Class 4 Pacific (3-4), 7 p.m. today

 

Class 1

1. Valle Catholic (7-0) vs. Class 2 Herculaneum (5-2), 7 p.m. today

2. Cass Midway (7-0) vs. Lighthouse Christian (2-1), 7 p.m. today

3. Westran (6-1) at Slater (0-7), 7 p.m. today

4. Miller (7-0) at Lockwood (7-0), 7 p.m. today

5. Osceola (6-1) vs. Class 2 Cole Camp (7-0), 7 p.m. today

6. West Platte (6-1) vs. Plattsburg (4-3), 7 p.m. today

7. Hamilton (6-1) at North Platte (1-6), 7 p.m. today

8. Marceline (5-2) vs. Paris (5-2), 7 p.m. today

9. Jasper (6-1) vs. Greenfield (0-6), 7 p.m. today

10. Milan (7-0) at Class 2 Highland, Missouri (1-6), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Lockwood (7-0) vs. No. 4 Miller (7-0), 7 p.m. today

South Shelby (5-2) vs. Class 2 Clark County (4-3), 7 p.m. today

Maysville (6-1) vs. South Harrison (3-4), 7 p.m. today

Thayer (3-4) at Class 2 Willow Springs (3-4), 7 p.m. today

Skyline (5-2) at Marionville (4-3), 7 p.m. today