Missouri ranked teams results week No. 5

By PrepsKC staff
Posted: September 19, 2014 - 11:46 PM



Week 5 Schedule of Missouri Ranked Teams

 

Class 6

1. Lee's Summit West (4-0) at Lee's Summit North (1-3), 7 p.m. today

2. Hazelwood Central (4-0) vs. Class 4 Riverview Gardens (0-4), 1 p.m. Saturday

3. Blue Springs (3-1) vs. No. 6 Lee's Summit (3-1), 7 p.m. today

4. Francis Howell (4-0) vs. Fort Zumwalt West (2-2), 7 p.m. today

5. Rockhurst (3-1) at Blue Springs South (1-3), 7 p.m. today

6. Lee's Summit (3-1) at No. 3 Blue Springs (3-1), 7 p.m. today

7. CBC (4-0) vs. Class 5 Chaminade (3-1), 7 p.m. today

8. Kirkwood (3-0) at Class 5 Parkway North (2-2), 1 p.m. Saturday

9. Eureka (3-1) vs. Class 5 Parkway South (3-1), 7 p.m. today

10. Rock Bridge (2-2) vs. Hickman (0-4), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Kickapoo (4-1) lost to Class 5 Glendale (1-4), 48-47

 

Class 5

1. Fort Osage (4-0) vs. No. 6 Staley (3-1), 7 p.m. today

2. Winnetonka (3-1) at Class 4 Platte County (4-0), 7 p.m. today

3. Jackson (4-0) vs. Poplar Bluff (2-2), 7 p.m. today

4. Webster Groves (2-1) at Pattonville (4-0), 7 p.m. today

5. Willard (4-0) vs. Ozark (2-2), 7 p.m. today

6. Staley (3-1) at No. 1 Fort Osage (4-0), 7 p.m. today

7. Fort Zumwalt North (4-0) at Fort Zumwalt East (2-2), 7 p.m. today

8. Liberty North (3-2) def. Class 4 Grandview (1-4), 41-0

9. Park Hill (4-0) vs. Park Hill South (1-3), 7 p.m. today

10. Carthage (3-1) at Neosho (3-1), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Summit (3-1) vs. Class 6 Ritenour (2-2), 7:30 p.m. today

Ladue (4-0) vs. Class 4 No. 7 Cape Girardeau Central (4-0), 1 p.m. Saturday

Pattonville (4-0) vs. No. 4 Webster Groves (2-1), 7 p.m. today

 

Class 4

1. Webb City (4-0) vs. Class 5 Nixa (1-3), 7 p.m. today

2. Helias (4-0) vs. Class 5 Battle (2-2), 7 p.m. Saturday

3. Kearney (4-0) vs. Class 5 Ruskin (1-3), 7 p.m. today

4. Carl Junction (4-0) at McDonald County (1-3), 7 p.m. today

5. Westminster (4-0) at Lutheran South (2-2), 7 p.m. today

6. Miller Career (4-0) vs. Class 3 Soldan (4-0) at Gateway STEM, 1:30 p.m. Saturday

7. Cape Girardeau Central (4-0) at Class 5 Ladue (4-0), 1 p.m. Saturday

8. Affton (4-0) vs. Perryville (2-2), 7 p.m. today

9. Hannibal (3-1) vs. Kirksville (0-4), 7 p.m. today

10. Festus (3-1) at Hillsboro (3-1), 7 p.m. today

Also receiving votes:

West Plains (4-0) at Class 6 Joplin (2-2), 7 p.m. today

Platte County (4-0) vs. Class 5 No. 2 Winnetonka (3-1), 7 p.m. today

Borgia (4-0) vs. Class 2 Cardinal Ritter (2-2), 7 p.m. today

Lafayette (St. Joseph) (3-1) vs. Smithville (3-1), 7 p.m. today

 

Class 3

1. Maryville (4-0) at Cameron (0-4), 7 p.m. today

2. John Burroughs (4-0) at Class 2 No. 7 Lutheran North (3-1), 1 p.m. Saturday

3. California (4-0) at Class 2 Hallsville (4-0), 7 p.m. today

4. Mountain Grove (4-0) at Class 1 Cabool (3-1), 7 p.m. today

5. Park Hills Central (4-0) vs. Potosi (4-0), 7 p.m. today

6. O'Hara (4-0) vs. Kansas City Central (1-3), 7 p.m. today

7. Blair Oaks (3-1) at Southern Boone (0-4), 7 p.m. today

8. Ava (3-1) at Salem (2-2), 7 p.m. today

9. Oak Grove (3-1) at Odessa (4-0), 7 p.m. today

10. Monett (3-1) vs. Cassville (2-2), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Soldan (4-0) vs. Class 4 No. 6 Miller Career (4-0) at Gateway STEM, 1:30 p.m. Saturday

Reeds Spring (4-0) at Class 4 Logan-Rogersville (1-3), 7 p.m. today

Centralia (2-2) vs. Class 1 No. 10 South Shelby (3-1), 7 p.m. today

Potosi (4-0) at No. 5 Park Hills Central (4-0), 7 p.m. today

Osage (4-0) vs. Versailles (1-3), 7 p.m. today

 

Class 2

1. Lamar (4-0) vs. Butler (0-3), 7 p.m. today

2. Strafford (4-0) at Pleasant Hope (1-3), 7 p.m. today

3. South Callaway (4-0) at Class 3 Wright City (1-3), 7 p.m. today

4. East Buchanan (4-0) vs. Class 1 Mid-Buchanan (0-4), 7 p.m. today

5. Mt. View-Liberty (3-1) at Willow Springs (1-3), 7 p.m. today

6. Lafayette County (4-0) vs. Class 3 Richmond (1-3), 7 p.m. today

7. Lutheran North (3-1) vs. Class 3 No. 2 John Burroughs (4-0), 1 p.m. Saturday

8. Malden (4-0) vs. East Prairie (3-1), 7 p.m. today

9. Hermann (4-0) at Class 3 Owensville (2-2), 7 p.m. today

10. Brookfield (4-0) at Class 1 Louisiana (0-4), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Hallsville (4-0) vs. Class 3 No. 3 California (4-0), 7 p.m. today

LeBlond (3-1) vs. Class 3 Chillicothe (3-1), 7 p.m. today

Brentwood (4-0) vs. Cuba (1-3), 7:30 p.m. today

 

Class 1

1. Valle Catholic (4-0) vs. Class 2 Grandview (2-2), 7 p.m. today

2. Penney (4-0) at Plattsburg (2-2), 7 p.m. today

3. Westran (3-1) vs. Paris (3-1), 7 p.m. today

4. Cass Midway (4-0) at Drexel (2-2), 7 p.m. today

5. Osceola (3-1) at Rich Hill (2-2), 7 p.m. today

6. Salisbury (3-1) vs. No. 8 Marceline (3-1), 7 p.m. today

7. Miller (4-0) vs. Pierce City (2-1), 7 p.m. today

8. Marceline (3-1) at No. 6 Salisbury (3-1), 7 p.m. today

9. Jasper (3-1) at Liberal (0-4), 7 p.m. today

10. South Shelby (3-1) at Class 3 Centralia (2-2), 7 p.m. today

Also receiving votes:

Crest Ridge (4-0) at Wellington-Napoleon (1-3), 7 p.m. today

Thayer (2-2) at Class 2 Houston (0-4), 7 p.m. today

Milan (4-0) vs. Knox County (2-2), 7 p.m. today

Skyline (3-1) at Class 2 Summit Christian (2-2), 1 p.m. Saturday