Kansas ranked teams schedule Week No. 3

By PrepsKC staff
Posted: September 19, 2014 - 11:46 PM



Kpreps.com Kansas Week 2 ranked teams schedule

Class 6A

Rank, team, Rec., LW

1. Shawnee Mission East (2-0) at Shawnee Mission Northwest (1-1), 7 p.m. Friday

2. Olathe North (2-0) vs. No. 5 Olathe South (2-0), 7 p.m. Friday

3. Blue Valley (2-0) at Class 4A-I Bishop Miege (2-0), 7 p.m. Friday

4. Topeka (2-0) at Class 5A Topeka Highland Park (1-1), 7 p.m. Friday

5. Olathe South (2-0) at No. 2 Olathe North (2-0), 7 p.m. Friday

Others receiving votes:

Derby (1-1) vs. Class 5A Mill Valley (0-2), 7 p.m. Friday

Dodge City (2-0) vs. Class 5A No. 2 Wichita Heights (2-0), 7 p.m. Friday night

Lawrence Free State (1-1) at Lawrence (1-1), 7 p.m. Friday

Junction City (2-0) at Class 5A Shawnee Heights (0-2), 7 p.m. Friday

Manhattan (2-0) vs. Class 4A-I No. 2 Topeka Hayden (2-0), 7 p.m. Friday

Class 5A

Rank, team, Rec., LW

1. Bishop Carroll (2-0) at Kapaun Mt. Carmel (1-1), 7 p.m. Friday night

2. Wichita Heights (2-0) at Class 6A Dodge City (2-0), 7 p.m. Friday night

3. Maize (2-0) at Salina Central (0-2), 7 p.m. Friday

4. Salina South (2-0) at Class 6A Hutchinson (1-1), 7 p.m. Friday night

5. Pittsburg (2-0) at Class 4A-I Fort Scott (2-0), 7 p.m. Friday night

Others receiving votes:

Blue Valley West (1-1) vs. Class 6A Blue Valley North (0-2), 7 p.m. Friday

Kapaun Mt. Carmel (1-1) vs. No. 1 Bishop Carroll (2-0), 7 p.m. Friday Night

St. Thomas Aquinas (2-0) vs. Class 6A Blue Valley Northwest (1-1), 7 p.m. Friday night

Class 4A-I

Rank, team, Rec., LW

1. Bishop Miege (2-0) vs. Class 6A No. 3 Blue Valley (2-0), 7 p.m. Friday night

2. Topeka Hayden (2-0) at Class 6A Manhattan (2-0), 7 p.m. Friday night

3. Hays (2-0) vs. Class 5A Liberal (1-1), 7 p.m. Friday night

4. Piper (2-0) at Louisburg (2-0) 7 p.m. Friday night

5. Ulysses (2-0) at Class 4A-II No. 4 Holcomb (2-0), 7 p.m. Friday night

Others receiving votes:

Buhler (1-1) at Winfield (1-1), 7 p.m. Friday night

Coffeyville (1-1) vs. Chanute (0-2), 7 p.m. Friday night

Fort Scott (2-0) vs. Class 5A Pittsburg (2-0), 7 p.m. Friday night

Louisburg (2-0) vs. No. 4 Piper (2-0), 7 p.m. Friday night

Class 4A-II

Rank, team, Rec., LW

1. Andale (2-0) vs. Class 3A No. 5 Wichita Collegiate (2-0), 7 p.m. Friday

2. Columbus (2-0) vs. Class 3A Galena (1-1), 7 p.m. Friday

3. Holton (1-1) vs. Sabetha (1-1), 7 p.m. Friday

4. Holcomb (2-0), vs. Class 4A-I No. 5 Ulysses (2-0), 7 p.m. Friday

5. Wamego (2-0) vs. Class 3A Marysville (0-2), 7 p.m. Friday

Others receiving votes:

Concordia (2-0) at Class 4A-I Abilene (2-0), 7 p.m. Friday

Frontenac (2-0) at Class 3A Southeast-Cherokee (1-1), 7 p.m. Friday

Wichita Trinity (2-0) vs. Class 3A Chaparral (2-0), 7 p.m. Friday

Class 3A

Rank, team, Rec., LW

1. Silver Lake (2-0) at Riley County (1-1), 7 p.m. Friday

2. Rossville (2-0) at Rock Creek (0-2), 7 p.m. Friday

3. Conway Springs (2-0) at Garden Plain (1-1), 7 p.m. Friday

4. Scott City (2-0) at Class 4A-II Goodland (1-1), 7 p.m. Friday

5. Wichita Collegiate (2-0) at Class 4A-II No. 1 Andale (2-0), 7 p.m. Friday

Others receiving votes:

Beloit (1-1) vs. Class 2A-1A Sacred Heart (1-1), 7 p.m. Friday

Caney Valley (2-0) vs. Humboldt (1-1), 7 p.m. Friday

Centralia (2-0) at Class 2A-1A Onaga (1-1), 7 p.m. Friday

Cheney (2-0) vs. Wichita Independent (0-2), 7 p.m. Friday

Galena (1-1) at Class 4A-II No. 2 Columbus (2-0), 7 p.m. Friday

Hesston (2-0) vs. Sterling (0-2), 7 p.m. Friday

Hutchinson Trinity (2-0) vs. Class 2A-1A Inman (0-2), 7 p.m. Friday

Norton (2-0) at Class 2A-1A Oakley (1-1), 7 p.m.Friday

St. Mary’s Colgan (2-0) vs. Riverton (1-1), 7 p.m. Thursday

Class 2A-1A

Rank, team, Rec., LW

1. La Crosse (2-0) at Class 3A Minneapolis (1-1), 7 p.m. Friday

2. Meade (2-0) vs. Class 3A Southwestern Heights (1-1) 7 p.m. Friday

3. Olpe (1-1) at Class 3A Eureka (0-2), 7 p.m. Friday

4. Smith Center (2-0) vs. Class 3A Thomas More Prep (0-2), 7 p.m. Friday

5. Phillipsburg (1-1) vs. Plainville (0-2), 7 p.m. Friday

Others receiving votes:

Elkhart (2-0) vs. Class 3A Lakin (1-1), 7 p.m. Friday

Lyndon (2-0) vs. Northern Heights (1-1), 7 p.m. Friday

Marion (1-1) vs. Whitewater-Remington (0-2), 7 p.m. Friday

Oakley (1-1) vs. Class 3A Norton (2-0), 7 p.m. Friday

Troy (1-1) vs. Valley Heights (1-1), 7 p.m. Friday

For complete coverage of the state of Kansas go to www.kpreps.com