Missouri ranked teams schedule Week No. 3

By PrepsKC staff
Posted: September 13, 2013 - 8:01 AM



Missouri ranked teams schedule for Week No. 3
 
Class 6
1. Blue Springs (2-0) vs. No. 5 Rockhurst (0-2), 7 p.m. today
2. Rock Bridge (2-0) at Har-Ber (1-0), 7 p.m. today
3. Francis Howell (2-0) at Class 4 Elder, Ohio (2-0), 7 p.m. today
4. Hazelwood Central (2-0) vs. Class 5 McCluer North (1-1), 1 p.m. Saturday
5. Rockhurst (0-2) at No. 1 Blue Springs (2-0), 7 p.m. today
6. Liberty (2-0) vs. Lee’s Summit North (2-0) at William Jewell College, 7 p.m. today
7. CBC (1-1) at SLUH (1-0), 7 p.m. today
8. Jefferson City (2-0) at Fayetteville (1-0), 7 p.m. today
9. De Smet (0-2) at Class 5 No. 7 Vianney (2-0), 7 p.m. today
10. Raymore-Peculiar (1-1) vs. Blue Springs South (1-1), 7 p.m. today
Also receiving votes:
Fort Zumwalt West (1-1) vs. Class 5 Chaminade (2-0), 1 p.m. Saturday
Blue Springs South (1-1) at Raymore-Peculiar (1-1), 7 p.m. today
 
Class 5
1. Lee’s Summit West (2-0) at St. Joseph Central (1-1), 7 p.m. today
2. Parkway Central (3-0) def. Seckman (0-3), 56-10
3. Fort Osage (2-0) vs. Class 4 No. 6 Liberty North (2-0), 7 p.m. today
4. Kirkwood (3-0) def. Parkway West (0-3), 32-7
5. Camdenton (2-0) at Lebanon (2-0), 7 p.m. today
6. Staley (1-1) vs. William Chrisman (0-2), 7 p.m. today
T7. Vianney (2-0) vs. Class 6 No. 9 De Smet (0-2), 7 p.m. today
T7. Ozark (2-0) vs. Class 4 Republic (2-0), 7 p.m. today
9. Webster Groves (0-2) at Class 4 University City (0-2), 1 p.m. Saturday
10. Lebanon (2-0) vs. No. 5 Camdenton (2-0), 7 p.m. today
Also receiving votes:
Kickapoo (2-0) vs. Waynesville (0-2), 7 p.m. today
Nixa (2-0) at Branson (1-1), 7 p.m. today
Winnetonka (1-1) at Class 4 Grandview (2-0), 7 p.m. today
Kearney (1-1) at Class 4 Raytown South (0-2), 7 p.m. today
Park Hill South (0-2) at Truman (0-2), 7 p.m. today
 
Class 4
1. Webb City (1-1) vs. Carthage (1-1), 7 p.m. today
2. Harrisonville (2-0) vs. No. 4 Bolivar (2-0), 7 p.m. today
3. Helias (1-1) at Class 2 Quincy Notre Dame (2-0), 7 p.m. today
4. Bolivar (2-0) at No. 2 Harrisonville (2-0), 7 p.m. today
5. Westminster (2-0) vs. Class 2 Lutheran North (0-2), 1 p.m. Saturday
6. Liberty North (2-0) at Class 5 No. 3 Fort Osage (2-0), 7 p.m. today
7. Moberly (2-0) at Kirksville (1-1), 7 p.m. today
8. Hillcrest (1-1) vs. Class 6 Joplin (2-0), 7 p.m. today
9. Priory (2-1) lost to Class 3 No. 2 John Burroughs (3-0), 21-6
10. Hannibal (1-1) at Class 3 Boonville (0-2), 7 p.m. today
Also receiving votes:
Festus (2-0) vs. Windsor (1-1), 7 p.m. today
Raytown South (0-2) vs. Class 5 Kearney (1-1), 7 p.m. today
Carl Junction (1-1) vs. Class 3 East Newton (0-2), 7 p.m. today
 
Class 3
1. Maryville (2-0) at Chillicothe (2-0), 7 p.m. today
2. John Burroughs (3-0) def. Class 4 No. 9 Priory (2-1), 21-6
3. California (2-0) at Eldon (1-1), 7 p.m. today
4. Oak Grove (2-0) vs. Class 4 Nevada (0-2), 7 p.m. today
5. Duchesne (2-0) at Class 4 Borgia (1-1), 7 p.m. today
6. Reeds Spring (2-0) at Class 4 Marshfield (0-2), 7 p.m. today
7. Cassville (1-1) at Class 2 No. 1 Lamar (2-0), 7 p.m. today
8. O’Fallon Christian (2-0) at Kennedy (0-2), 7 p.m. today
9. Monett (2-0) vs. Class 4 McDonald County (0-2), 7 p.m. today
10. Center (1-1) at Hogan Prep (2-0), 7 p.m. today
Also receiving votes:
Cameron (2-0) at Class 2 Bishop LeBlond (2-0), 7 p.m. today
Park Hills Central (2-0) vs. Fredericktown (1-1), 7 p.m. today
Centralia (1-1) at Class 2 Mark Twain (0-2), 7 p.m. today
Eldon (1-1) vs. No. 3 California (2-0), 7 p.m. today
 
Class 2
1. Lamar (2-0) vs. Class 3 No. 7 Cassville (1-1), 7 p.m. today
2. Liberty (Mountain View) (2-0) at Class 1 No. 6 Thayer (1-1), 7 p.m. today
3. Mountain Grove (2-0) vs. Class 3 Ava (1-1), 7 p.m. today
4. South Callaway (2-0) vs. Class 1 Scotland County (1-1), 7 p.m. today
5. Strafford (2-0) vs. Class 1 Marionville (2-0), 7 p.m. today
6. Caruthersville (1-1) vs. Charleston (1-1), 7 p.m. today
7. Lafayette County (2-0) vs. El Dorado Springs (1-1), 7 p.m. today
8. Brookfield (2-0) vs. Class 1 No. 7 Marceline (2-0), 7 p.m. today
9. Palmyra (2-0) at Class 1 South Shelby (1-1), 7 p.m. today
10. Herculaneum (1-1) at Jefferson (2-0), 7 p.m. today
Also receiving votes:
Blair Oaks (1-1) at Hallsville (2-0), 7 p.m. today
Lathrop (2-0) vs. Class 1 No. 1 Penney (2-0), 7 p.m. today
Ash Grove (2-0) vs. Diamond (1-1), 7 p.m. today
Holden (1-1) at Class 3 Clinton (0-2), 7 p.m. today
Lutheran North (0-2) at Class 4 No. 5 Westminster (2-0), 1 p.m. Saturday
 
Class 1
1. Penney (2-0) at Class 2 Lathrop (2-0), 7 p.m. today
2. Valle Catholic (2-0) at St. Vincent (1-1), 7 p.m. today
3. Westran (2-0) vs. Class 2 Tolton Catholic (0-2), 7 p.m. today
4. Cass-Midway (2-0) vs. Adrian (1-1), 7 p.m. today
5. Salisbury (2-0) vs. Schuyler County (0-2), 7 p.m. today
6. Thayer (1-1) vs. Class 2 No. 2 Liberty (Mountain View) (2-0), 7 p.m. today
7. Marceline (2-0) at Class 2 No. 8 Brookfield (2-0), 7 p.m. today
8. Milan (2-0) at Slater (0-2), 7 p.m. today
9. Skyline (2-0) at Class 2 Stockton (1-1), 7 p.m. today
10. Sacred Heart (2-0) vs. Cole Camp (0-2), 7 p.m. Saturday
Also receiving votes:
Marionville (2-0) at Class 2 No. 5 Strafford (2-0), 7 p.m. today
South Harrison (0-2) vs. Princeton (1-1), 7 p.m. today
Polo (0-2) at Gallatin (1-1), 7 p.m. today
Osceola (1-1) vs. Class 2 Lexington (0-2), 7 p.m. today
Drexel (2-0) vs. Archie (0-2), 7 p.m. today
East Buchanan (2-0) at West Platte (1-1), 7 p.m. today